Podczas noworocznego spotkania Polskiej Rodziny Olimpijskiej dwukrotny mistrz olimpijski w wioślarstwie Robert Sycz wraz ze swym partnerem z „dwójki" podwójnej wagi lekkiej Tomaszem Kucharskim przekazali do naszych zbiorów zwycięską łódkę. Eksponat jest wyjątkowo... długi, mierzy prawie 9, 5 m.

„Złota" łódka towarzyszyła naszemu wybitnemu wioślarzowi przez 11 lat podczas najważniejszych startów w karierze, w tym przede wszystkim na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney 2000 oraz Atenach 2004, gdzie stawał na najwyższym stopniu podium. Poza zmaganiami olimpijskimi „szczęśliwa" łódka popłynęła po dwa złote medale Mistrzostw Świata (1997, 1998), trzy srebrne (2001, 2002,2003) oraz jeden brązowy (2005).

Rok 2012 był ostatnim w bogatej karierze Roberta Sycza, zakończonej wspaniałym gestem – nasze Muzeum wzbogaciło się o wyjątkowy eksponat, za który serdecznie dziękujemy.