Bezpieczeństwo nad wodą i akcja bezpieczny powrót do szkoły

Od 1 września 2021 r. nauczyciele oraz rodzice mogą zapisywać w Muzeum klasy szkolne na zajęcia prowadzone przez najlepszą kadrę ratowników i policjantów wodnych w Polsce. Autorem programu edukacyjnego jest Kinga Czerwińska – Komisarz Policji oraz Ratownik Legionowskiego WOPR. Zajęcia w sposób przystępny opowiedzą nie tylko o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, ale również wyjaśnią bardziej złożone pojęcia takie jak hipotermia, resuscytacja lub asekuracja. „ Nieodłącznym elementem turystyki wodnej, o której również opowiadamy w Muzeum, jest bezpieczeństwo i odpowiedzialność osób w niej uczestniczących. Nieważne czy startujemy w regatach czy rekreacyjnie bierzemy udział w spływie kajakowym albo po prostu idziemy na kąpielisko - musimy mieć świadomość wszystkich zagrożeń wpływających na nasza aktywność. Umiejętność oceny tych zagrożeń wśród młodzieży szkolnej jest wciąż zbyt niska. Dlatego podjęliśmy współpracę z naszymi Partnerami z Policji i WOPR. To również element szeroko pojętej misji naszego Muzeum” wyjaśnia  Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Sławomir Majcher.

Do wspólnej akcji propagującej bezpieczeństwo na wodzie i na lądzie, włączyli się najbardziej znani sportowcy. Dzięki współpracy z Koncernem Orlen, jednym z gości spotkań z młodzieżą był wielokrotny Mistrz Polski Bartłomiej Marszałek, który opowiedział o swoich początkach przygody ze sportem motorowodnym oraz zachęcał do bezpiecznego uprawiania sportów wodnych. Jednym ze sposobów dotarcia do młodzieży w zajęciach jest zapewnienie atrakcyjnej formy wizualnej, n.p. wprowadzając przyjazne dla dzieci postacie, takie jak Kapitan Wyderka, który jest bohaterem komiksu autorstwa Kingi Czerwińskiej i Marcina Kwaśnego.