Należał do AZSu jako żeglarz; brat Stanisław należał do reprezentacyjnego zespołu regatowców w Kolonii w 1934 r. Na igrzyskach olimpijskich w Berlinie w 1936 r. Janusz został kapitanem olimpijskiego jachtu „Danuta”, wraz z załogą: bratem Stanisławem, J. Sieradzkim, K. Langowskim, J. Szajbą i A. Olszewskim. Występ polskiej ekipy uznano za absolutną klęskę: w każdym z pięciu wyścigów Polacy byli ostatni; znaleźli się przedostatni w rankingu tylko z tego powodu, że drużyna Szwajcarów została zdyskwalifikowana.
Jako architekt Zalewski projektował plan umocnień Westerplatte, a w 1939 r. walczył w obronie Warszawy. Po klęsce dołączył do Kedywu AK, przyjmując pseudonim „Supełek”. Na tajnych regatach żeglarskich na Wiśle w lipcu 1943 r. zdobył pierwsze miejsce w jednej z 3 grup startowych.
1 sierpnia 1944 r. walczył z Kedywem „Kolegium A” w zdobywaniu magazynów SS przy ulicy Stawki. Podczas tej akcji został ciężko ranny i kilka dni później został zamordowany przez Niemców razem ze wszystkimi chorymi i personelem szpitala na Woli.