W dniu 8 kwietnia 2015 r. w Galerii Olimpijskiej Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 odbył się wernisaż wystawy „Kolejarze na start! – Sport i turystyka wśród kolejarzy". Wystawa jest przedsięwzięciem zorganizowanym wspólnie przez Muzeum Kolejnictwa w Warszawie oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Któż z miłośników piłki nożnej nie słyszał o Lechu Poznań, Polonii Warszawa czy Pogoni Szczecin? Kto z fanów żużla nie śledził poczynań motocyklistów ze szczecińskiego Pioniera czy Opola? Któż wreszcie nie słyszał o naszej wspaniałej biegaczce i multimedalistce Irenie Szewińskiej? Kto jednak wie, co łączy tych wszystkich wspaniałych sportowców? Odpowiedź jest prosta. To kolej!
Wystawa została objęta patronatem honorowym przez Irenę Szewińską - członkinię Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz Adama Struzika - Marszałka Województwa Mazowieckiego. Wystawa w złożony sposób pokazuje mało znany powszechnie wkład działalności pracowników Polskich Kolei Państwowych w rozwój polskiego sportu. Temat ten jest niezwykle ważny i silnie rozbudowany od samego początku działalności polskich „dróg żelaznych" . Historia kolejarskich klubów sportowych, sięga bowiem aż do roku 1910, kiedy to powstał pierwszy branżowy zespół piłkarski Sandecja Nowy Sącz. Jak grzyby po deszczu powstawały kolejne: Polonia Warszawa, Stella Gniezno czy Czuwaj Przemyśl a to tylko nieliczne z ponad sześćdziesięciu organizacji sportowych, o których Muzeum Sportu i Turystyki oraz Muzeum Kolejnictwa w Warszawie opowie poprzez tę wystawę.
Kolejarze, w swoich sportowych sukcesach, poszczycić się mogą wieloma wspaniałymi nazwiskami takimi jak Marian Woronin, Waldemar Marszałek czy Władysław Komar. Wszyscy oni wywodzą się z kolejarskich klubów i to w ich barwach zdobywali swoje najwyższe laury.
Na wystawie zobaczymy buty Ireny Szewińskiej, która była także pracownikiem PKP, motocykl żużlowy zdobywcy mistrzostwa świata Jerzego Szczakiela, pracującego w Zakładach Napraw Taboru Kolejowego w Opolu, czy przedwojenne narty przekazane przez jednego z kolejarskich mistrzów.
Wystawa czynna do 30 kwietnia 2015r.