Komunikat

W dniach 23-26 grudnia Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.

Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

XXIII Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz

POLACY NA K2

XXIII Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz Muzeum Sportu i Turystyki, 6-8 maja 2016 r.

PROGRAM FESTIWALU

6 maja /piątek/
godz. 10:00 i 12:30
  • „Z górami przez życie 2,0” – prelekcja z prezentacją Agnieszka Tyszkiewicz i Marcin Wernik
  • Quiz
  • „Ślady na śniegu”, fragment filmu, real. Waldemar Heflich, Interpress - Film 1990, 20 min.
  • Zwiedzanie ekspozycji „Alpinizm”
  • Rozdanie nagród
Godz. 17:00
UROCZYSTE OTWARCIE XXIII Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. W. Rutkiewicz
  • Powitanie gości - Tomasz Jagodziński – Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki
  • „Z Wandą w Komarnie” – premierowy pokaz filmu dokumentalnego Zbigniewa Dygdałowicza i Mariana Sajnoga
  • Kulisy realizacji filmu: Roman Bebak, Aleksander Lwow, Marian Sajnog
  • „K2: Marzenie o Wielkiej Górze” – Ewa Matuszewska
  • Wernisaż wystawy fotograficznej Jacka Rępalskiego „Różne oblicza Nepalu – kadry z podróży”
7 maja /sobota/
Godz. 10:15
  • „Na jednej linie”, film reż. Zofia Halota, Poltel 1988, 36 min.
  • „O każdej porze”, film reż. Andrzej Kostenko, scen. Michał Jagiełło, TVP 1999, 37 min.
Godz. 12:00
  • „Jurek”, film reż. Paweł Wysoczański, Silesia Film 2014, 73 min.
  • Spotkanie z Pawłem Wysoczańskim
Godz. 14:00
  • „Magic Line” - prelekcja Przemysława Piaseckiego
  • „Requiem”, real. Krzysztof Lang, Wanda Rutkiewicz, TVP 1988, 22 min.
Godz. 16:00
  • „Dwie próby na K2. Wyprawy 1982 i 1987/88” – prelekcja Aleksandra Lwowa
  • „Z Wandą w Komarnie” – film real. Zbigniew Dygdałowicz, Marian Sajnog, 25 min.
Godz. 18:00
  • „K2. Dotknąć nieba”, film reż. Eliza Kubarska, koprodukcja HBO Europe i Wajda Studio, 2015, 75 min.
  • Spotkanie z Elizą Kubarską - prowadzi Aleksander Lwow
  • „K2 1986. In memoriam Tadeusz Piotrowski” – Danuta Piotrowska
8 maja /niedziela/
Godz. 10:15
  • „Wszystko prawie o wyprawie”, real. Dariusz Załuski, 2006, 43 min.
  • „Dwoje na K2”, reż. Dariusz Załuski, 2013, 46 min.
Godz. 12:00
  • „Cerro Torre is calling” – prelekcja Marcina Wernika i Agnieszki Tyszkiewicz
  • „Tagas Expedition 2015”, film, 20 min. – wprowadzenie: Marcin Wernik i Anna Lipińska
Godz. 14:00
  • „Moje K2 – cztery wyprawy na drugi szczyt Ziemi” – prelekcja Leszka Cichego
  • „200 metrów do nieba”, film real. Eugeniusz Chrobak, Interpress-Film, 1975, 25 min.
  • „ Pokonać górę”, film reż. Grzegorz Zgliński, Studio Everest 1994, 25 min.
Godz. 16:00
  • „Polska wyprawa na Magic Line 1986” – prelekcja Janusza Majera
  • „Zdobywcy”, fragment filmu „K2”, real. Krzysztof Lang, Wanda Rutkiewicz, TVP 1987, 40 min.
Godz. 18:00
  • „Przez lody Bajkału” – prelekcja Jana Faściszewskiego

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany programu.

 

Przeglądowi towarzyszy wystawa fotograficzna JACKA RĘPALSKIEGO „RÓŻNE OBLICZA NEPALU – KADRY Z PODRÓŻY”

oraz stoiska z:

  • książkami i filmami górskimi wydawnictwa „ANNAPURNA”
  • pismami „TATERNIK” i „RATOWNICTWO GÓRSKIE”
  • pamiątkami oraz kuchnią nepalską Fundacji „ŚWIATŁO DLA HIMALAJÓW”
  • i inne

O FESTIWALU

K2 (8611 m n.p.m.), nazywana też Czogori, Godvin Austen, to najwyższa góra Karakorum, drugi co do wysokości szczyt świata. Przez wielu alpinistów jest uznawany za najtrudniejszy i najpiękniejszy spośród wszystkich 14. ośmiotysięczników.

Dwa lata temu obchodzono 60. rocznicę jego zdobycia. Dokonali tego alpiniści włoscy: Achille Compagnoni i Lino Lacedelli w dniu 31.07.1954 r.

Historia polskiego alpinizmu ma również piękne karty związane z podbojem drugiej góry świata, a rok bieżący szczególnie obfituje w okrągłe rocznice dotyczące tego wydarzenia.

Czterdzieści lat temu wyruszyła na K2 pierwsza polska wyprawa. Była to ekspedycja narodowa, zorganizowana przez Polski Związek Alpinizmu, kierowana przez Janusza Kurczaba. I chociaż w jej skład wchodziło 18 czołowych alpinistów, batalia o zdobycie góry nie przyniosła sukcesu. Triumf przyszedł 10 lat później.

W bieżącym roku przypada właśnie 30-lecie pierwszego polskiego wejścia na ten arcytrudny ośmiotysięcznik, a zarazem 30. rocznica pierwszego światowego wejścia kobiecego. Autorką obu sukcesów jest Wanda Rutkiewicz, która 23.06.1986 r. (w dniu swoich imienin), jako pierwsza z Polski i pierwsza kobieta weszła na wierzchołek K2.

Oto co powiedziała o tej szczególnej chwili: „Na szczycie stanęłam około 10:15 (…). Miałam przygotowany proporczyk biało-czerwony, miałam przygotowany woreczek, miałam przygotowaną kartkę i coś do pisania. Napisałam swoje imię, nazwisko, skąd jestem, datę wejścia i godzinę wejścia. Napisałam też: „First Woman As-cent”. Cieszyłam się, że jestem pierwszą kobietą na szczycie K2.” (z filmu „K2” Krzysztofa Langa).

Czogori był trzecim szczytem ośmiotysięcznym (po Mount Everest, 8848 m, w 1978 r. i Nanga Parbat, 8125 m, w 1985 r.) zdobytym przez Wandę. Była jedyną alpinistką na świecie, która miała taki dorobek.

W tym samym roku na szczycie K2 stanęło jeszcze czterech polskich alpinistów: Jerzy Kukuczka i Tadeusz Piotrowski, którzy zdobyli południową ścianę K2 (8.07.1986) oraz Przemysław Piasecki i Wojciech Wróż, którzy dokonali pierwszego całkowitego przejścia słynnej Magic Line (3.08.1986).

Jednak sukcesom Polaków towarzyszyła też wielka tragedia. W zejściu zginęli Piotrowski i Wróż. Trzecią polską ofiarą na K2 w 1986 r. była Dobrosława Miodowicz-Wolf, która zmarła z wyczerpania po nieudanej próbie osiągnięcia szczytu. W sumie 30 lat temu na drugiej górze świata śmierć poniosło 13 alpinistów różnych narodowości, w tym troje Polaków.

Dziesięć lat później, w 1996 r., szczyt K2 osiągnęło trzech kolejnych polskich alpinistów: Krzysztof Wielicki (10.08.1996), Ryszard Pawłowski i Piotr Pustelnik (14.08.1996) wchodząc północnym filarem.

Wyczyny te oraz sukcesy Polaków w himalaizmie zimowym (wówczas 8 pierwszych wejść na szczyty ośmiotysięczne) kusiły polskich alpinistów do zmierzenia się z K2 zimą. Cel taki postawiła sobie pierwsza zimowa wyprawa na K2, kierowana przez Andrzeja Zawadę, która wyruszyła 1987/88 oraz druga zimowa wyprawa na K2, którą 2002/2003 poprowadził Krzysztof Wielicki. Próby zimowego zdobycia drugiej góry świata dotąd nie powiodły się.

W ciągu ostatnich 20. lat tylko czterem polskim alpinistom udało się stanąć na wierzchołku K2: Dariuszowi Załuskiemu (27.08.2011), Adamowi Bieleckiemu (31.07.2012), Januszowi Gołąbowi i Marcinowi Kaczkanowi (31.07.2014).

Ogółem wśród polskich zdobywców K2 jest 11 mężczyzn i wciąż tylko jedna kobieta – WANDA RUTKIEWICZ. Jej imieniem są nazywane Przeglądy Filmów Alpinistycznych, organizowane przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie od 1993 roku. Tegoroczna, XXIII edycja festiwalu będzie przebiegała pod hasłem „POLACY NA K2”. Swój udział w nim zapowiedzieli zdobywcy drugiego szczytu Ziemi oraz inni znakomici polscy alpiniści, m.in. Przemysław Piasecki, Leszek Cichy, Aleksander Lwow, Janusz Majer, Marcin Wernik, Agnieszka Tyszkiewicz a także utalentowani i wielokrotnie nagradzani twórcy filmów: Eliza Kubarska, Paweł Wysoczański i Marian Sajnog. Jan Faściszewski przeniesie nas w krainę lodów Bajkału, a wystawa fotograficzna Jacka Rępalskiego przybliży odległy Nepal.

Przygotowaliśmy również prawdziwą ucztę filmową. Okazuje się, że ponad 20 lat od zaginięcia Wandy Rutkiewicz jest jeszcze dokument filmowy /z jej udziałem/, zrealizowany przez Mariana Sajnoga i Zbigniewa Dygdałowicza, który nie był prezentowany szerszej publiczności. Jego prapremierowy pokaz odbędzie się w czasie uroczystego otwarcia XXIII Przeglądu Filmów Alpinistycznych, 6 maja o godz. 17:00.

Inną, niezwykle ciekawą pozycją filmową, związaną zarówno z patronką naszego festiwalu, jak i jego tegorocznym tematem jest film „K2. Dotknąć nieba”, reż. Elizy Kubarskiej. Zostanie on zaprezentowany 7 maja, o godz. 18:00.

Poza tym będą Państwo mieli okazję przypomnieć sobie wspaniałe, pełne dramatyzmu wyprawy na K2 oraz na inne szczyty gór. Jeśli chodzi o najnowsze ekspedycje, to zostanie zaprezentowany film zespołu Tagas Expedition 2015, który działał i odniósł sukces w dolinie Lachit w Karakorum.

Cenną pozycją naszego tegorocznego programu będzie film „Jurek”, reż. Pawła Wysoczańskigo, który w ub. roku zdobył kilkanaście nagród na festiwalach filmowych w kraju i za granicą.

Filmem „Na jednej linie”, reż Zofii Haloty, przypomnimy Wawrzyńca Żuławskiego /z okazji setnej rocznicy jego urodzin/ - postać niezwykle ważną dla środowiska alpinistycznego, muzycznego i całej naszej kultury.

Są to tylko niektóre z naszych tegorocznych festiwalowych atrakcji. Wszystko zaś będzie się działo w dniach 6 – 8 maja w siedzibie Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 /Centrum Olimpijskie/. Wstęp wolny!

Zapraszamy wszystkich miłośników gór, fanów wspinaczki wysokogórskiej, koneserów dobrego kina i Przyjaciół naszego Muzeum. Spotykamy się wszyscy na XXIII Przeglądzie Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz.

Do pobrania:

Partnerzy