Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Wystawa Walki samurajów
W dniu 23 stycznia 2017 r. w siedzibie Muzeum odbył się wernisaż wystawy połączony z promocją książki Wojciecha Zabłockiego „Walki Samurajów.” Przybyłych gości powitała Aleksandra Czechowicz Woźniak, Wicedyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie w towarzystwie profesora Wojciecha Zabłockiego, jednego z najlepszych polskich szermierzy wszech czasów, olimpijczyka, architekta, artysty, Przewodniczącego Rady Muzeum.

Wydarzenie to swoją obecnością zaszczycili znakomici goście, m.in.: Emi Horiuchi-Morita, Dyrektor Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii, Irena Szewińska – mistrzyni olimpijska, członkini MKOl i Wiceprezes PKOl, Andrzej Kraśnicki - Prezes PKOl, Adam Krzesiński - Sekretarz Generalny PKOl, dr Leonid Křižek i dr Michael Kňažko - czescy znawcy szermierki, członkowie najstarszego klubu szermierczego „Riegel” w Pradze. Tajemniczy samuraj – Sensei Jakub Zeman – przeciął uroczyście sznur, a tym samym zaprosił wszystkich gości do obejrzenia prac.

Na wernisażu obecni byli również przedstawiciele koła malujących architektów SARP „Plener” z przewodniczącym Januszem Targowskim, aktor Daniel Olbryski z żoną Krystyną Dębską, współpracownicy Wojciecha Zabłockiego z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania oraz prof. Tsutomu Nozaki z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Na wystawie prezentujemy 60 prac. Inspiracją do ich powstania były japońskie drzeworyty ukiyo-e, tworzone od XVIII w. przez artystów takich jak: Utagawa Kuniyoshi, Chikanobu Toyohara, Katsushika Hokusai i Andō Hiroshige. Fragmenty prac mistrzów przeplatają się wzajemnie, stałym elementem akwarel są walki samurajów na białą broń. Samurajowie byli japońskimi wojownikami, którzy posługiwali się różnorodną bronią, od łuków i strzał po włócznie czy nawet broń palną, jednak ich głównym orężem był miecz. Przestrzegali zbioru zasad etycznych, bushido, czyli drogi wojownika.

Wystawie towarzyszyła promocja książki „Walki Samurajów.” Ten pięknie wydany przez Muzeum album to ciekawa publikacja dla miłośników szermierki, ale i dla wielbicieli japońskiej kultury. Zamieściliśmy w niej ilustracje prac profesora Wojciecha Zabłockiego prezentowanych na wystawie wraz z ciekawymi opisami i rysunkami tsub, czyli gard japońskich mieczów. Zachęcamy do kupna, album można nabyć w kiosku muzealnym lub zamówić za pośrednictwem naszej strony internetowej.

Serdecznie zapraszamy Państwa do zwiedzenia wystawy czynnej do 27 lutego 2017 r. w Galerii Północnej na parterze Centrum Olimpijskiego.