Komunikat

W dniach 23-26 grudnia Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.

Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Noc Muzeów 2017
Za nami kolejna edycja „Nocy Muzeów”. Tegorocznym motywem przewodnim było Harcerstwo i 150 rocznica urodzin Generała Mariusza Zaruskiego.

Wspólnie z Chorągwią Stołeczną ZHP Muzeum Sportu zorganizowało wyjątkowe, pełne rozmaitych atrakcji święto harcerstwa. Spotkanie z Harcerzami poprowadzili harcmistrze Jędrzej Kunowski i Piotr Nasiadko oraz podharcmistrzyni Agnieszka Fietkiewicz – Zapalska, kierownik Biblioteki Muzeum. Każdy odwiedzający Muzeum mógł wziąć udział w wielu pokazach związanych ze zdobywaniem sprawności, takich jak: rozpalanie ognia krzesiwem, orientacja w terenie, pierwsza pomoc, wiązanie węzłów żeglarskich, fotografika, rozkładanie namiotów, strzelanie z karabinka asg, modelarstwo i wiele innych. Jednymi z ciekawszych zajęć tematycznych były gra terenowa, podchody oraz „polowanie na lisa” polegające na odnalezieniu ukrytego nadajnika za pomocą urządzeń do radiolokacji.

Współczesne harcerstwo to nie tylko wyjazdy na obozy i biwaki do lasów, połączone z elementami sztuki surwiwalu, ale również inne formy aktywności. Drużyny wodne związane z żeglarstwem wystawiły przed budynkiem jeden ze swoich jachtów. Każdy „szczur lądowy” mógł jacht dokładnie obejrzeć i spróbować swoich sił w stawianiu żagli. Inne formacje Harcerskie przedstawiły program militarny z zakresu technik kamuflażu i obsługi karabinków pneumatycznych. Nieodłączną częścią Harcerstwa jest muzyka i śpiew. Każdy gość tegorocznej „Nocy Muzeów” mógł otrzymać śpiewnik harcerski i dołączyć do wspólnego śpiewania szant.

Dopełnieniem programu harcerskiego był pokaz filmu w kinie „Mariusz Zaruski – Pierwszy Żeglarz Rzeczypospolitej” połączony ze słowem wstępnym o twórczości marynistycznej Mariusza Zaruskiego, wygłoszonym przez Michała Puszkarskiego, kustosza i kierownika Działu Edukacji i Promocji Muzeum.

Tegoroczna „Noc Muzeów” to również wystawa zabytkowych samochodów. Klub antycznych automobili i rajdów CAAR przedstawił swoje najciekawsze pojazdy, które cały czas używane są w rajdach turystycznych po całej Europie. Prezydent Klubu Maciej Wiśniewski w bardzo ciekawy sposób opowiadał o historii aut i ciekawostkach technicznych. Wystawa fotografii samochodowej Łukasza Wykroty była wyjątkowym dopełnieniem blasku Cadillaców, Meredesów, Porche oraz pozostałych ikon motoryzacji.

Dzięki uprzejmości klubu ZDROFIT, każdy zwiedzający mógł spróbować swoich sił w treningu na steperach, orbitrekach i innych maszynach treningowych, oraz w biciu rekordu Muzeum w pokonanym dystansie na rowerach stacjonarnych. Tegoroczny rekord to 201,4 km, wypracowany przez 42 uczestników „Nocy”. Gratulujemy! Również frekwencja w tym roku dopisała - odwiedziło nas ponad 1500 osób.

W trakcie „Nocy” można było nabyć książkę „Zieloni Kanonierzy” o sukcesach Klubu Legia Warszawa, obejrzeć wystawę czasową i spotkać się z autorami Markiem Ceglińskim i Dariuszem Pawłowskim.

Miłym akcentem „Nocy” było przekazanie przez Tadeusza Więcka, wielokrotnego darczyńcy Muzeum, zestawu filmów „Złote Olimpiady”.

Dziękujemy i zapraszamy za rok!