Komunikat

W dniach 23-26 grudnia Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.

Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Prof. Wojciech Zabłocki laureatem Złotego Wawrzynu Olimpijskiego
Przewodniczący Rady Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie prof. Wojciech Zabłocki otrzymał złoty Wawrzyn Olimpijski, prestiżową nagrodę przyznawaną przez Polski Komitet Olimpijski wybitnym twórcom kultury i architektury.

Znakomity szablista, trzykrotny medalista olimpijski, został uhonorowany za całokształt prac w dziedzinie architektury i sztuki, którym poświęcił się po zakończeniu szermierczej kariery.

Zaprojektował wiele obiektów sportowych, m.in. Ośrodek Przygotowań Olimpijskich i Halę Gier AWF w Warszawie, ośrodki i hale w Koninie, Zgorzelcu, Puławach, Głogowie i Lesznie, a także Aleppo i Latakii (Syria). Jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz członkiem honorowym Międzynarodowej Grupy Architektów Sportowych UIA.

Uprawia również malarstwo akwarelowe – ma w dorobku wiele wystaw, w tym m.in. prezentowane w ostatnich latach w Muzeum Walki samurajów (2017), Pojedynki i kobiety (2015) oraz Sławne pojedynki w pastiszach Wojciecha Zabłockiego (2013). Wydał także wiele albumów ze swoimi pracami, a także książek o tematyce szermierczej.

Oprócz Profesora złotymi Wawrzynami uhonorowani zostali: Kuba Atys za fotografie w albumie Historia złota. Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn Polska 2014 oraz za cykl fotografii z igrzysk olimpijskich w Soczi i Rio de Janeiro; Henryk Sozański, Janusz Czerwiński i Jerzy Sadowski za redakcję i współautorstwo pracy zbiorowej pt. Podstawy teorii i technologii treningu sportowego; Ryszard Wryk za książki pt. Olimpijczycy Drugiej Rzeczypospolitej oraz Sport i wojna; Krzysztof Zuchora za książkę pt. Dialogi olimpijskie; Adam Myjak za rzeźbę Jeździec. Przyznano także srebrne Wawrzyny, nagrody specjalne oraz wyróżnienia.

Przemawiając w imieniu wszystkich laureatów Wojciech Zabłocki podziękował jury pod przewodnictwem prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego i wyraził nadzieję, że będzie to dodatkowa inspiracja do dalszej pracy twórczej.

Wawrzyny Olimpijskie przyznawane są przez Polski Komitet Olimpijski, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wybitnym twórcom kultury i architektury w czteroletnim cyklu olimpijskim, od 1969 roku. W tym roku wręczono je po raz czternasty.

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie serdecznie gratuluje wszystkim nagrodzonym.