Komunikat

W dniach 23-26 grudnia Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.

Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Wystawa Historia polonijnego ruchu sportowego
Sport polonijny jest ciekawym zjawiskiem socjologicznym, które wciąż odgrywa rolę ważnego czynnika integrującego polską społeczność. Początki sportowego ruchu polonijnego sięgają końca XIX wieku i powstania emigracyjnego odłamu zrzeszenia sokolskiego. 7 stycznia 1894 roku w Chicago powstał Związek Sokołów Polskich – pierwsza polska organizacja sportowa w USA. Jej celem było podtrzymywanie i rozwijanie świadomości narodowej oraz podnoszenie tężyzny fizycznej Polaków.

Obok Związku Narodowego Polskiego i Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego był jedną z najważniejszych polskich organizacji emigracyjnych.

W 1912 roku, pod patronatem Związku Narodowego Polskiego działało 11000 „Sokołów” w 25 drużynach koszykówki, 230 baseballa, 15 sekcjach kolarskich i 14 łyżwiarskich. Tworzono również polonijne kluby sportowe we Francji, Australii, Argentynie, Brazylii – wszędzie tam gdzie istniała zorganizowana polska diaspora.

Opowiada o tym nowa wystawa czasowa prezentowana na parterze budynku mieszczącego nasze Muzeum. Na 16 planszach tekstowo – ilustracyjnych możemy prześledzić rodzenie się polonijnego ruchu sportowego, zarówno w sensie organizacyjnym jak i zawodniczym. Z archiwalnych fotografii patrzą na nas tak słynne postaci jak Stanisław Kiecal, zwany „Zabójcą z Michigan”, który jako pierwszy Polak sięgnął po zawodowe mistrzostwo świata w boksie. Frank Parker – Pajkowski był najlepszym tenisistą USA w latach 40 – tych, pięciokrotnie zdobył mistrzostwo tego kraju. Wychowanką amerykańskiego „Sokoła” była Stanisława Walasiewiczówna, polska mistrzyni olimpijska z Los Angeles w 1932 roku w biegu na 100 metrów. Prawdziwą legendą sportów siłowych początku XX wieku był Zbyszko Cyganiewicz, wychowanek „ojca polskich zapasów” - Władysława Pytlasińskiego. Za oceanem Cyganiewicz zrobił oszałamiającą karierę stając się pierwszym milionerem wśród polskich sportowców.

Wystawa przypomina założenie i działalność Funduszu Olimpijskiego gromadzącego środki również wśród Polonii. To dzięki niej możliwy był start polskich olimpijczyków w 1932 roku w Lake Placid i Los Angeles. Polska społeczność na całym świecie zawsze wspierała sportowców z białym orłem na piersi nie tylko finansowo ale również gorąco im dopingując podczas zawodów. Spotkania naszych olimpijczyków z Polonią są do dzisiaj wzruszającymi przeżyciami dla obydwu stron.

Pierwszym powstałym polskim klubem polonijnym była Wisła Chicago założona w 1923 roku. Wielkie sukcesy mają na swoim koncie również piłkarze A.A.C. Eagles Chicago którzy aż 9 razy triumfowali w rozgrywkach Metropolitan Soccer League a w 1990 roku wywalczyli Puchar USA. Dzisiaj w Chicago jest blisko 50 polskich klubów piłkarskich, działają też kluby tenisowe, narciarskie, łyżwiarskie, brydżowe. Poza Chicago silnymi ośrodkami sportu polonijnego są : Nowy Jork, Detroit, Belo Horizonte, Sao Paulo, Melbourne i Toronto.

Dzięki tej ekspozycji przekonujemy się po raz kolejny jak ogromną rolę społeczną pełni sport, integrując Polaków na całym świecie, podtrzymując ich świadomość narodową i łączność z Ojczyzną.

Autorem wystawy jest Pan Zbigniew Chmielewski, działacz Polskiego Komitetu Olimpijskiego, dzięki któremu możemy ją prezentować naszym gościom do 16 czerwca 2017 roku.

Serdecznie zapraszamy!