Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Wystawa „Szybciej, wyżej, dalej. 100 lat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki”
W bieżącym  roku najstarsza federacja sportowa w niepodległej Polsce – Polski Związek Lekkiej Atletyki – obchodzi setną rocznicę powstania. Od 5 kwietnia w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie można zwiedzać wystawę  przygotowaną z tej okazji, poświęconą bogatej historii tej organizacji oraz samej dyscypliny, nazywanej często królową sportu.

Jubileuszową ekspozycję pt. „Szybciej, wyżej, dalej. 100 lat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki” uroczyście otworzył prezes PZLA Henryk Olszewski. Były trener dwukrotnego mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą Tomasza Majewskiego uczynił to wystrzałem z pistoletu startowego.

Wystawa, na której znalazło się ponad sto eksponatów, pozwala spojrzeć na dzieje polskiej lekkoatletyki przez pryzmat najwybitniejszych jej przedstawicieli, takich jak m.in. mistrzowie olimpijscy Halina Konopacka, Janusz Kusociński, Stanisława Walasiewicz, Irena Szewińska, Elżbieta Krzesińska, Józef Szmidt, Tadeusz Ślusarski, Robert Korzeniowski czy Tomasz Majewski, a także wielu innych medalistów prestiżowych imprez, specjalizujących się w różnych konkurencjach. Te wybitne postaci to wspaniali ambasadorzy królowej sportu, a ich stadionowe wyczyny sławiły na świecie nie tylko ich samych, lecz także kraj.

Na ekspozycji można zobaczyć różnorodne pamiątki związane z ich karierą – m.in. medale, trofea, odznaczenia, zdjęcia, dokumenty archiwalne, sprzęt oraz stroje. Nie brakuje również informacji o wybitnych trenerach, którzy przyczynili się do ich osiągnięć oraz sukcesów całej polskiej lekkoatletyki. Prezentowane są także artefakty związane z samym Związkiem oraz jego działalnością. Pierwszy statut PZLA, księga z odręcznie pisanymi protokołami z lat 60. XX w., medale mistrzostw Polski, w tym inauguracyjnych rozegranych w 1920 roku we Lwowie – to tylko niektóre z nich.

Prezentowane eksponaty i archiwalia pochodzą ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, jak również od sportowców oraz ich rodzin. Specjalnie na to wydarzenie Artur Partyka wypożyczył swój medal w skoku wzwyż z XXI Halowych Mistrzostw Europy w Glasgow (1990), Jacek Wszoła – list gratulacyjny od stowarzyszenia European Athletics za ustanowienie rekordu świata, a tata najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej Kamili Skolimowskiej – m.in. jej sprzęt: rękawice i buty. Towarzystwo Ochrony Krajobrazu Kulturowego „Sukcesja” udostępniło z kolei pamiątki Bronisława Malinowskiego, m.in. numer startowy z Igrzysk XXI Olimpiady w Montrealu oraz rozpiski treningowe. Wszyscy z Darczyńców, którzy byli obecni na wernisażu, otrzymali z rąk Dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Tomasza Jagodzińskiego podziękowania w formie dyplomów.

Na wernisażu wystawy, który poprowadzili wspólnie wiceprezes PZLA, podwójny mistrz olimpijski z Pekinu (2008) i Londynu (2012) Tomasz Majewski oraz Dyrektor Muzeum Tomasz Jagodziński, pojawiło się wiele znamienitych postaci polskiego sportu. Przybyli m.in. medaliści olimpijscy – Jacek Wszoła, Władysław Kozakiewicz, Artur Partyka, a także inni słynni zawodnicy sprzed lat, w tym Grażyna Rabsztyn, Zbigniew Makomaski czy Własysław Nikiciuk. Nie zabrakło trenerów – członka sztabu szkoleniowego Wunderteamu Edwarda Bugały, Janusza Szewińskiego czy Romana Wszoły. Swoją obecnością wernisaż uświetnił także były prezes PZLA Andrzej Majkowski. Kierował on związkiem w latach 1969-1972, czyli wtedy, gdy świętował on 50. rocznicę powstania. Działacz podzielił się z uczestnikami spotkania wrażeniami z tamtego okresu oraz opowiedział o swoich doświadczeniach z lekkoatletyką z lat dziecinnych. Nastąpiło to tuż po wystąpieniu prezesa PLZA Henryka Olszewskiego, który w kilku zwięzłych słowach opowiedział o wystawie. Swoje doświadczenia z lat sportowej kariery oraz refleksje na temat lekkoatletyki przedstawił także mistrz olimpijski w soku wzwyż z Montrealu (1976) i wicemistrz z Moskwy (1980) Jacek Wszoła.

Wystawę, której towarzyszy katalog pt. „Historia polskiej lekkiej atletyki w stu artefaktach”, można zwiedzać do 23 kwietnia 2019 roku w Galerii -1 Centrum Olimpijskiego.