W bieżącym roku mija 100 lat od założenia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Z tej okazji Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przygotowało wystawę: „Olimpizm na pocztówkach ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie”, której wernisaż odbył się 18 lipca b.r.
Wystawa prezentuje powiększenia pocztówek oraz ok. 500 oryginalnych, umieszczonych w gablotach, które przedstawiają historię ruchu olimpijskiego.
Symbolicznie nawiązują do starożytnych igrzysk olimpijskich, następnie przechodzą do prezentacji postaci Pierre’a de Coubertina – twórcy nowożytnych igrzysk olimpijskich, pierwszych igrzysk w Atenach w 1896 roku i kolejnych aż do roku 2012; ukazują historię PKOl-u, nasz debiut na Igrzyskach Olimpijskich 1924 roku w Paryżu, postać Haliny Konopackiej, pierwszej złotej medalistki z Amsterdamu w 1928 roku, Janusza Kusocińskiego i Stanisławy Walasiewiczówny - złotych medalistów z 1932 roku w Los Angeles oraz innych olimpijczyków. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja pocztówek roku olimpijskiego 1944 z obozów jenieckich: IIC w Woldenbergu i IID w Gross Born.
Należy też wspomnieć o sztuce powiązanej ze sportem - zobaczymy Laureatów Olimpijskich Konkursów Sztuki, dzieła nagrodzone i wyróżnione na Krajowych Konkursach Sztuki a także dzieła o tematyce olimpijskiej, stworzone przez dzieci.
Wystawę zamyka gablota z miastami kandydującymi do organizacji igrzysk olimpijskich.
Zaproszonych gości przywitał dyrektor Tomasz Jagodziński. Podczas wernisażu głos zabrali: Wojciech Zabłocki, szermierz-szablista, zdobywca 3 medali olimpijskich, który opowiedział o karcie pocztowej, ofiarowanej przez niego dla Muzeum oraz kustosz Barbara Mikocka, autor i komisarz wystawy.
Wystawie towarzyszy katalog o tym samym tytule dostępny w kasie Muzeum.
Wystawę można zwiedzać do 30 sierpnia br. w Galerii Północnej Centrum Olimpijskiego.