Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Pamiątki Generała w Muzeum Sportu i Turystyki
W dniu 8 listopada br. odbyła się uroczystość przekazania darów po Alfonsie Wiktorze Maćkowiaku. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa czasowa, prezentująca część przekazanych pamiątek związanych z tą wybitną postacią. Goście mieli okazję obejrzeć między innymi puchary, medale i odznaczenia, a także kolekcję krawatów, czy  słynną bluzę dresową – element oficjalnego stroju reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Melbourne w 1956 roku, którą Alfons Maćkowiak otrzymał od złotej medalistki w skoku w dal, Elżbiety Duńskiej Krzesińskiej.

W tym niezwykłym spotkaniu, które poprowadził Tomasz Jagodziński, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki wzięli udział m.in. Krystyna Havard, krewna Cichociemnego Tadeusza Kobylińskiego,  która przekazała pamiątki Generała do naszego Muzeum;  Adriana Middleton, siostrzenica  Alfonsa Maćkowiaka, która ofiarowała muzeum karykaturę Generała autorstwa Edwarda Ałaszewskiego; Jolanta Wieczorek, siostra Generała A. Maćkowiaka; Zygfryd Maćkowiak, brat Generała ; Sandra Moseley, oficer policji w Metropolitan Police, lekkoatletka sprinterka, niegdyś podopieczna Alfonsa Maćkowiaka; Kapitan Mark Ponting, pilot, członek RAF, a prywatnie serdeczny przyjaciel Generała. Uczestnicy spotkania obejrzeli fragment filmu „Lądowanie w Oxfordzie”, autorstwa Krzysztofa Miklasa, dziennikarza sportowego.

Alfons Maćkowiak urodził się 29 marca 1916 roku. Przed wybuchem II wojny światowej ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim oraz Szkołę Podchorążych Artylerii w Toruniu. W kampanii wrześniowej uczestniczył jako oficer zwiadu i dowódca baterii artylerii lekkiej.

We wrześniu 1939 r. dostał się do niewoli sowieckiej, z której zbiegł i przedostał się do Węgier. Po krótkim internowaniu przedostał się do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie był znany jako Alan Mack. We wrześniu 1944 roku jako żołnierz 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej wziął udział w operacji powietrzno-desantowej „Market Garden". Ukończył kurs dla Cichociemnych – elitarnej jednostki polskiej armii, która szkoliła się w Wielkiej Brytanii, aby później pod osłoną nocy lądować spadochronami w okupowanej Polsce – a następnie został ich instruktorem.

Po wojnie Maćkowiak pozostał w Wielkiej Brytanii. Na początku prowadził pensjonat, a później został nauczycielem wychowania fizycznego w Bishop's Stortford College. W latach 1964-1989 był trenerem klubu lekkoatletycznego Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdzie przeszkolił pokolenia zawodników, których poprowadził do wielu zwycięstw w pojedynkach z Uniwersytetem w Cambridge. Aktywnie brał też udział w działaniach społecznych odbywających się w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w Londynie.

Alfons Maćkowiak zmarł 31 stycznia 2017 roku. Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie awansował go na stopień generała brygady. W czerwcu 2018 r. w centrum sportowym Uniwersytetu Oksfordzkiego odsłonięto tablicę upamiętniającą wojskową karierę generała i jego zasługi dla brytyjskiej lekkoatletyki, a w grudniu tego samego roku nadano imię gen. Maćkowiaka Polskiej Szkole w Oksfordzie.