Jak poprzez sport wspierać młodych Polaków na Wschodzie – to temat poniedziałkowej debaty, która odbyła się w Muzeum Sportu i Turystyki. W spotkaniu udział wzięli m.in:
- Ksiądz Grzegorz Cymbała, Proboszcz Parafii i opiekun młodzieży w Maćkowcach, obwód chmielnicki na Ukrainie
- Marek Makuch, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Stołeczny
- dr Robert Gawkowski, Historyk, Uniwersytet Warszawski, ekspert w dziedzinie przedwojennego sportu na terenach Rzeczpospolitej, animator działań na rzecz odbudowy polskich organizacji sportowych na Białorusi
- Rafał Lew-Starowicz, zastępca Dyrektora Departamentu Podręczników, Programów i Innowacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Debatę poprowadziła dziennikarka Telewizji Polskiej Anna Popek. Po konferencji do dzieci z polskiej parafii na Ukrainie trafią dary i pieniądze na zakup sprzętu sportowego. Uczestnicy debaty poszukiwali najskuteczniejszych metod wspierania polskich dzieci na Wschodzie i podtrzymania ich łączności z ojczyzną.
Nie poprzestajemy na obietnicach pomocy. Dlatego zwieńczeniem konferencji będzie wysłanie do polskich szkół i środowisk na Wschodzie darów oraz środków na zakup sprzętu sportowego – informuje Marcin Wieszczycki, prezes Fundacji Rodzice dla Futbolu.
Zgodnie z hasłem „Piłka zamiast smartfonu” fundacja promuje sport i aktywność fizyczną wśród najmłodszych jako alternatywę dla gier wideo i innych form wirtualnej rozrywki, która często zmieniają się w uzależnienie. Swoimi działaniami organizacja obejmuje również młodych Polaków na Wschodzie.
Wychowanie patriotyczne może, a nawet powinno się odbywać również przy okazji treningów i zawodów sportowych. Stąd nasze zaangażowanie w debatę „Gwiazdka z piłką” – mówi Marek Makuch, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Stołeczny, który jest przekonany, że przedsięwzięcie to pomoże w tworzeniu i rozwijaniu polskich ośrodków sportowych na Wschodzie.