W dniu 1 lutego 2021 roku rodzimy sport stracił wybitną postać. W wieku 75 lat zmarł Ryszard Szurkowski, legenda polskiego kolarstwa szosowego. Dwukrotny wicemistrz olimpijski, trzykrotny mistrz świata oraz czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju był przyjacielem i darczyńcą Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Ryszard Szurkowski wielu kibicom kojarzy się przede wszystkim z niezapomnianymi występami w Wyścigu Pokoju. Jako jedyny Polak w historii triumfował w nim czterokrotnie (1970, 1971, 1973, 1975). Wygrał 13 etapów tych prestiżowych zawodów, a podczas 52 jechał w koszulce lidera. Znaczące sukcesy osiągał także na igrzyskach i mistrzostwach świata. W olimpijskich zmaganiach w Monachium (1972) sięgnął wraz z Lucjanem Lisem, Edwardem Barcikiem i Stanisławem Szozdą po srebrny medal w wyścigu szosowym, a w Montrealu (1976) – ze Stanisławem Szozdą, Tadeuszem Mytnikiem i Mieczysławem Nowickim – powtórzył to osiągnięcie. W 1973 roku, jako pierwszy polski kolarz w historii, został indywidualnym mistrzem świata na szosie. Łącznie ma w dorobku trzy złote medale MŚ. W latach 1973 i 1975 stawał na najwyższym stopniu podium także w wyścigach drużynowych. W mistrzostwach kraju wywalczył 27 medali, w tym 12 złotych.
Uważany powszechnie za najwybitniejszego polskiego kolarza w historii, Ryszard Szurkowski dwa razy triumfował w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski (1971, 1973). Zajął również drugą lokatę w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”, „Tempa” i „Polityki” na najlepszego polskiego sportowca XX wieku (1998). Po zakończeniu kariery zwodniczej pracował jako trener polskiej kadry narodowej, z którą w 1988 roku w Igrzyskach Olimpijskich w Seulu wywalczył srebrny medal w wyścigu drużynowym. Był także działaczem sportowym, m.in. prezesem Polskiego Związku Kolarskiego (2010-2011).
Kolarstwo było wielka pasją Ryszarda Szurkowskiego, o czym świadczy fakt, że nawet po zakończeniu kariery pozostał aktywny i uczestniczył w wielu amatorskich zawodach. Podczas jednego z takich wyścigów w Kolonii w czerwcu 2018 roku miał groźny wypadek, w którym doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego. Od tego czasu poruszał się na wózku i niezłomnie walczył o powrót do sprawności, aby ponownie stanąć na nogi i móc wsiąść na rower.
Zaszczytem jest dla nas fakt, że Ryszard Szurkowski od wielu lat był przyjacielem Muzeum Sportu i Turystki w Warszawie. Trafiło do nas kilka bardzo cennych pamiątek z jego wspaniałej kariery, m.in. medale - olimpijski i mistrzostw świata, koszulki z tych prestiżowych imprez oraz rower z Wyścigu Pokoju. „Jednoślad” legendarnego kolarza oraz m.in. srebrny medal Igrzysk XXI Olimpiady Montrealu (1976) można obejrzeć na ekspozycji stałej MSiT.
Ryszard Szurkowski wielokrotnie uczestniczył w wydarzeniach, spotkaniach i wystawach organizowanych przez Muzeum Sportu i Turystki w Warszawie. Trudno uwierzyć, że już nigdy nie będziemy mogli gościć go ponownie w naszych progach…