Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

80. rocznica urodzin „Kata”
W roku 2021 przypada wiele ważnych sportowych jubileuszy. Dzisiaj  – 4 marca - obchodzimy 80. rocznicę urodzin legendy polskiej siatkówki, Huberta Jerzego Wagnera.

Ten wybitny trener na trwałe zapisał się w historii siatkówki oraz w pamięci kibiców, sięgając wraz z męską reprezentację Polski po mistrzostwo świata i mistrzostwo olimpijskie oraz po dwa srebrne medale mistrzostw Europy.

Hubert Wagner większości kibiców kojarzy się z pracą trenerską, jednak sukcesy odnosił także jako zawodnik. Występował w AZS Poznań, AZS-AWF Warszawa  oraz Skrze Warszawa. Z tym drugim zespołem czterokrotnie wywalczył mistrzostwo Polski (1963, 1965, 1966, 1968). W latach 1963-1971 rozegrał 194 mecze w reprezentacji Polski, był nawet przez wiele lat  jej kapitanem. Zdobył z nią brązowy medal ME oraz zajął piąte miejsce w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku (1968). Wkrótce potem zaczęła się jego przygoda trenerska.

Pracę z męską reprezentacją Wagner, nazywany popularnie "Katem" ze względu na bardzo ciężkie i wyczerpujące metody treningowe jakie stosował, rozpoczął w wieku zaledwie 32 lat. Powołanie go na to stanowisko było sporym zaskoczeniem, jednak - co udowodnił później - trafionym posunięciem. Stworzył bardzo mocny zespół, który w latach 70. XX wieku dostarczał wielu emocji i wzruszeń milionom Polaków.

Wagner prowadził męską reprezentację siatkarzy w latach 1973-1976, 1983-85 oraz 1996-98. W 1974 roku w Meksyku wywalczyła ona mistrzostwo świata, a dwa lata później w Montrealu triumfowała w igrzyskach olimpijskich. Sięgnęła także po dwa srebrne medale mistrzostw Europy (1975, 1983). 

Łącznie trener Wagner pracował z polskimi siatkarzami przez osiem lat. To rekordowe osiągnięcie, bo żaden inny trener biało-czerwonych nie może poszczycić się dłuższym stażem. W latach 1978-1979 Wagner był także szkoleniowcem polskiej reprezentacji siatkówki kobiet.

Jego sukcesy są doceniane nie tylko w Polsce. 22 października 2010 roku został on włączony do amerykańskiej galerii sław siatkówki Volleyball Hall of Fame w Hollyoke w stanie Massachusetts.

Zaszczytem dla Muzeum Sportu i Turystki w Warszawie jest fakt, że trafiły do nas bardzo cenne pamiątki ze wspaniałej kariery Huberta Wagnera, m.in. dyplom za zdobycie mistrzostwa olimpijskiego w Montrealu (1976), legitymacja uczestnika Igrzysk XXIV Olimpiady w Seulu (1988), na które pojechał jako trener siatkarzy Tunezji, dyplomy uczestnictwa w ME w 1975 roku i za zajęcie drugiego miejsca na ME w 1983 roku, czy też proporczyk jaki otrzymał za zdobycie tytułu trenera roku w 40. plebiscycie „Przeglądu Sportowego” (1976). Wiele z nich przekazał do naszych zbiorów syn legendarnego trenera – Grzegorz.

Część tych eksponatów można obejrzeć na prezentowanej obecnie w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie (w Galerii Północnej Centrum Olimpijskiego) wystawie  czasowej „Od Tokio do… Tokio. Siatkarska droga na Olimp". Powstała ona we współpracy MSiT z Fundacją Rozwoju Historii Siatkówki VOLLEY BAJKA. Wystawa ukazuje historię występów polskich siatkarek i siatkarzy w olimpijskich turniejach siatkówki halowej. Prezentujemy na niej unikatowe dokumenty, pamiątkowe monety, znaczki, proporczyki, a także stroje galowe i koszulki meczowe, w których na przestrzeni lat występowały nasze zespoły.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Sportu i Turystki w Warszawie i zobaczenia "na żywo" wystawy „Od Tokio do… Tokio. Siatkarska droga na Olimp".