Wystawa „Ach jak przyjemnie... - Turystyka uzdrowiskowa i wypoczynek na pocztówkach XIX i XX wieku"
W kolekcji Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie znajduje się kilka tysięcy pocztówek turystycznych. Na wystawie „Ach jak przyjemnie…” zobaczymy zbiór ponad 100 oryginalnych kart pocztowych, dokumentujących wypoczynek Polaków w uzdrowiskach i letniskach od końca XIX do drugiej połowy XX wieku.

Na stronach ilustracyjnych kart pocztowych od początków ich istnienia pojawiały się panoramy miast, widoki kurortów, ich najświetniejszych obiektów, miejscowej malowniczej przyrody, górskich i nadmorskich krajobrazów oraz oczywiście grup zadowolonych kuracjuszy i turystów.

Pocztówki, obok funkcji informacyjnej spełniały rolę pamiątki z podróży i uwiecznienia wspomnień. Były pieczołowicie przechowywane w rodzinnych albumach, a z czasem przekształciły się w pasję kolekcjonerską. Są dokumentami życia społecznego, które opowiadają fascynujące historie i przenoszą w klimat dawnych uzdrowisk i kurortów.

Ekspozycja przybliży historię miejsc letniego wypoczynku Polaków. Wzbogacą ją podróżnicze i turystyczne artefakty – między innymi stroje, kufry, walizki i plecaki oraz przewodniki, informatory i plakaty.

Patronat nad wystawą objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Poczta Polska.

Wernisaż: 27 kwietnia 2022, g. 12.00

Wystawa czynna od 27 kwietnia do 2 października 2022 r.

Zaproszenie na wernisaż

PKN ORLEN jest partnerem głównym Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.