Uczestnicy turnieju
3 grudnia obchodziliśmy w naszym Muzeum Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami – święto ustanowione w 1992 r.  przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Tegorocznym tematem przewodnim wydarzenia była promocja działań, które mają wspierać integrację społeczną oraz promować rozwiązania, umożliwiające zwiększanie dostępności przestrzeni publicznej dla osób niepełnosprawnych.

W ramach obchodów tego wydarzenia zorganizowano Integracyjny Turniej Boccia oraz zaprezentowano wystawę planszową pt. „Sportowy z niepełnosprawnością na olimpijskim szlaku”. Po blisko czterogodzinnych zmaganiach zwycięzcą zawodów został Łukasz Brożek – kategoria sportowa BC3 (posługujący się w grze prowadnicą do staczania bil). Pozostałe miejsca zajęli: Konrad Lipowski (brązowy medalista tegorocznych Mistrzostw Polski w Głogowie), Łukasz Kornaszewicz, Mariusz Kraska, Łukasz Szyjanowicz.

Trofea sportowe dla uczestników zawodów ufundował Urząd Marszałkowski  Województwa Mazowieckiego – Departament Edukacji Publicznej i Sportu. Zawody obserwowała kilkudziesięcioosobowa grupa studentów z warszawskiej i krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Przebieg turnieju był komentowany w celu przybliżenia zasad gry licznie zgromadzonej publiczności. Sporty paraolimpijskie ciągle są mało znane, nawet wśród osób żywo zainteresowanych sportem. Dlatego niezwykle ważne jest nieustanne promowanie ich w przestrzeni publicznej. Na zakończenie zaprezentowano uczestnikom turnieju i kibicom gablotę z medalami paraolimpijskimi, poddaną niedawno renowacji.