Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Uczestnicy konferencji
W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyła się 7 grudnia 2022 roku konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" "Polska-Polonia – płaszczyzny współpracy". Oba podmioty od lat współpracują na rzecz rozwoju sportu polonijnego na świecie, a owocem tego są dziesiątki imprez - od tych największych w randze olimpiad i zawodów światowych, przez regionalne do lokalnych. Wszystkie w duchu szlachetnej rywalizacji spajają środowiska polskie niezależnie od miejsca zamieszkania naszych Rodaków oraz pozwalają na ich integrację ponad wszelkimi granicami wyznaczonymi przez geografię czy politykę. Bo taka jest natura sportu - jak podkreślano w wystąpieniach - i dlatego warto go wspierać.

Tej tematyce swoje wystąpienia poświęcili w słowie wstępnym Henryk Kowalczyk – Wiceprezes Rady Ministrów, Przewodniczący Rady Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Dariusz Piotr Bonisławski – Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Rozwinęli ją goście honorowi konferencji:

  • Andrzej Gut-Mostowy – sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki
  • Tadeusz Pilat – wiceprzewodniczący Rady Polonii Świata.

NAGRODA IM. HALINY KONOPACKIEJ

Nową inicjatywą zmierzającą do uhonorowania wybitnych polskich sportowców jest wspólna nagroda Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i Polskiego Komitetu Olimpijskiego imienia Haliny Konopackiej - rekordzistki świata w rzucie dyskiem i pierwszej w w historii polskiego olimpizmu mistrzyni Igrzysk IX Olimpiady w Amsterdamie w 1928 roku. Swoistego fenomenu sportowego, bo jak sama wspominała Wzięłam do ręki dysk i już po paru rzutach ustanowiłam rekord Polski (…). Po paru miesiącach pobiłam rekord świata, o którym nie miałam pojęcia. Wszechstronnie utalentowana oprócz sportu zajmowała się poezją i malarstwem roztaczając osobisty czar w salonach wyższych sfer II Rzeczypospolitej.

Tegorocznym zwycięzcą nagrody został Janusz Gerard Peciak – członek Rady Muzeum Sportu i Turystyki, trener i działacz sportowy, pięcioboista, mistrz świata (1977, 1981) i mistrz olimpijski z Montrealu (1976), uczestnik IO w Monachium (1972) i Moskwie (1980). 8-krotny mistrz Polski (1974-1977, 1980-1983) został potem 5-krotnym mistrzem świata: 1977 San Antonio (ind. i druż.), 1978 Jönköping (druż.), 1981 Drzonków (ind. i druż.). Medale i rekordy można by wymieniać jeszcze długo. Od 1985 mieszka w Denver w USA, gdzie prowadzi szkołę szermierczą i jest trenerem m.in. kadry amerykańskiej w centrum pięcioboju USA (San Antonio, Teksas). Wiceprezes Związku Pięcioboju USA. Swoich podopiecznych przywozi często do Polski (trening), uczy ich tam, gdzie sam nauczył się wielkiego pięcioboju. Zasłużony Mistrz Sportu, odznaczony m.in. czterokrotnie złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim OOP. Teraz przyszedł czas na nagrodę imienia Haliny Konopackiej.

Laudację na cześć nagrodzonego przypominając jego osiągnięcia wygłosił Robert Korzeniowski – przewodniczący Kapituły Nagrody, zaś jej wręczenia dokonali wspólnie Premier Henryk Kowalczyk, Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki , Prezes SWP Dariusz Piotr Bonisławski.

ZA ZASŁUGI DLA SPORTU POLONIJNEGO

Konferencja była okazja do podsumowania dotychczasowych osiągnięć i wyznaczenia perspektyw uprawiania sportu przez Polaków na świecie na kolejne lata, a także uhonorowania zasłużonych dla rozwoju idei polonijnego sportu.

Nagrody "Za zasługi dla sportu polonijnego" przyznano w kategoriach: "Samorząd Lokalny na Rzecz Sportu Polonijnego w 2022 roku" , "Polonijny Klub Sportowy Roku 2022" oraz nagrody indywidualne za wybitne osiągnięcia zawodnicze - "Polonijny Sportowiec Roku 2022".

Oto laureaci nagród w poszczególnych kategoriach:

"SAMORZĄD LOKALNY NA RZECZ SPORTU POLONIJNEGO W 2022 ROKU"
  • Miasto Łomża - Prezydent Mariusz Chrzanowski
  • Województwo Małopolskie - Marszałek Witold Kozłowski
  • Województwo Mazowieckie - Marszałek Adam Struzik
  • Miasto Pułtuk - Burmistrz Wojciech Gregorczyk
"POLONIJNY KLUB SPORTOWY ROKU 2022"
  • Lwowski Klub Sportowy "Pogoń" Lwów z Ukrainy - nagrodę odebrał prezes Marek Horbań
  • S.C. Vistula (Wisła) Garfield, NY z USA - nagrodę odebrał Marcin Harasimowicz - członek Zarządu Legia Soccer Schools, z którymi Wisła ma stałą współpracę
"POLONIJNY SPORTOWIEC ROKU"
  • Andrzej Dziedziewicz z Białorusi
  • Michał Przybylski z Norwegii

Nagrodę wyróżnionym tym zaszczytnym tytułem wręczyli minister Andrzej Gut-Mostowy, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski.

Tekst: Wspólnota Polska