Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Wystawa czasowa "Rudawy Janowickie - magiczne miejsca"

Na wystawie zatytułowanej Rudawy Janowickie – magiczne miejsca prezentujemy fotografie związane z jednym z ciekawszych pasm w Sudetach Zachodnich. Ich autorem jest Grzegorz Truchanowicz, - sportowiec, trener sportów walki, przewodnik turystyczny, fotografik - od ponad dwudziestu lat mieszkający w Karpaczu.

Jak podkreśla autor, prezentowane fotografie nie powstały z przypadku: Fotografuję od wielu lat i za każdym razem odkrywam ich nowe, ukryte przyrodnicze piękno. Obrazy Rudaw Janowickich o różnych porach dnia i roku mają niepowtarzalny nastój. Góry te fotografowane bardzo wczesną porą, tuż po wschodzie słońca, czy też tuż przed zachodem, są wyjątkowo malownicze. Są inspiracją dla wielu fotografików i malarzy, w tym dla mnie. Na ich bazie powstała ta wystawa, którą wzbogaciłem fotografiami obiektów godnych zwiedzenia na tym terenie. Może będzie ona dla Państwa zachętą do bliższego poznania Rudaw Janowickich i wyruszenia na wytyczone tam szlaki turystyczne.

Wystawę w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie będzie można oglądać do 27 lipca 2023 r.

RUDAWY JANOWICKIE

Pasmo górskie znajdujące się we wschodniej części Sudetów Zachodnich, niedaleko Jeleniej Góry. Położone między Kotliną Jeleniogórską (od północnego-zachodu), Karkonoszami (od południowego-zachodu) i Górami Kamiennymi (od wschodu), od północy oddzielone Górami Kaczawskimi i Górami Wałbrzyskimi. Jak na Sudety, charakteryzują się oryginalnym położeniem – pasma otaczające Rudawy mają przebieg równoleżnikowy (w przybliżeniu wschód-zachód), podczas gdy Rudawy Janowickie „ustawione są” praktycznie pionowo (na osi północ-południe).

Chociaż zajmują powierzchnię niespełna 90 kilometrów kwadratowych, to jednak posiadają to, co w górach najpiękniejsze: nie tylko wspaniałe formy skalne, zapierające dech w piersiach krajobrazy, ale również interesujące zabytki architektury. Część tych atrakcji możemy oglądać na prezentowanych zdjęciach...