Informujemy, że w dniach 1-3 maja Muzeum będzie nieczynne.

Program edukacyjny „Bezpiecznie w Górach”
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przy współpracy z Fundacją GOPR, realizuje cykliczny program edukacyjny „Bezpiecznie w Górach”, który jest skierowany do dzieci i młodzieży z całej Polski.

Projekt zakłada szkolenia w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z uprawiania turystyki górskiej. Wykwalifikowana kadra ratowników GOPR i edukatorów muzealnych w przystępny sposób przedstawia w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich na górskich szlakach. Uczymy jak należy przygotować się do wyjścia w góry, co zabrać ze sobą i jak zachowywać w sytuacjach trudnych takich jak załamanie pogody, zejście ze szlaku czy spotkanie dzikich zwierząt. Przedstawiamy podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz najlepsze sposoby działania w sytuacji zagrożenia. Dodatkowo zapoznamy uczestników z historią sportu i turystyki poprzez zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji stałej Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Obecnie trwają zapisy do programu.

SZCZEGÓŁY PROGRAMU

• I część - lekcja o bezpieczeństwie - przeprowadzana przez ratowników lub edukatorów w sali edukacyjnej. Czas trwania ok. 45 minut. Spotkanie jest darmowe.
  • II część - zwiedzanie ekspozycji - oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Czas trwania ok. 45 minut. Część płatna symboliczną złotówkę od ucznia w ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” (więcej informacji o tym programie znajdziecie na podstronie Kulturalna szkoła na Mazowszu). Płatność w kasie Muzeum przed zajęciami. Każdorazowo przed wizytą zainteresowane szkoły prosimy o wypełnienie karty zgłoszenia (do pobrania poniżej), która upoważnia do promocji. Podpisany dokument - najlepiej w wersji papierowej - przez Dyrektora szkoły lub jego Zastępcę prosimy koniecznie mieć ze sobą. Będzie potrzebny do złożenia w kasie.

Sugerujemy aby szkoły w miarę możliwości organizowały przyjazd dwóch klas lub grup (w sumie ok. 50 osób). W takiej sytuacji prowadzimy program edukacyjny równocześnie - jedna część uczniów rozpoczyna od zwiedzania, druga od lekcji o bezpieczeństwie.

Ilość miejsc w programie edukacyjnym „Bezpiecznie w Górach” jest ograniczona (60 grup). Grupy zapisujemy na pełne godziny od 9.00 do 15.00.

Rezerwacje na wybrany przez szkołę termin przyjmujemy wyłącznie telefonicznie, pod numerem: 22 56 03 786, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 15.00.

KOMIKS

Uzupełnieniem programu jest komiks edukacyjny, w którym w atrakcyjnej graficznie formie przedstawiono kilka wybranych historii opisujących niebezpieczne sytuacje.

WYSTAWA

Do programu edukacyjnego „Bezpiecznie w Górach” została stworzona wystawa mobilna, która może być prezentowana we wszystkich szkołach i instytucjach, które uczestniczą w naszym programie. Zapraszamy do kontaktu z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie lub Fundacją GOPR w celu wypożyczenia wystawy.

Program „Bezpiecznie w górach” jest rozwinięciem równolegle realizowanego programu „Bezpiecznie nad wodą”. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w obydwu programach.

Projekt sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Do pobrania:

logotypy partnerów i sponsorów