W październiku 1974 roku, czyli pół wieku temu, polscy siatkarze wywalczyli swój pierwszy w historii medal mistrzostw świata i to od razu z najcenniejszego kruszcu. Dwa lata później, również pod wodzą trenera Huberta Wagnera, sięgnęli także po mistrzostwo olimpijskie, zostając pierwszą polską ekipą w grach zespołowych, która zdobyła złote medale na światowym czempionacie i igrzyskach. W latach 2022 i 2024 polscy siatkarze, prowadzeni przez Serba Nikolę Grbicia, skompletowali podobny dublet, tyle że srebrny.
Przez pół wieku Biało-czerwoni wywalczyli w siatkówce w mistrzostwach świata i igrzyskach siedem medali, w tym cztery z najcenniejszego kruszcu. Wszystkie te trofea można zobaczyć na prezentowanej w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie wystawie czasowej „Pół wieku w blasku medali”, którą naszą placówka przygotowała we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej oraz Muzeum Volley Bajka. Wystawa została otwarta we wtorek 22 października 2024 roku, czyli dokładnie 50 lat od dnia, w którym polscy siatkarze w swoim pierwszym meczu trzeciej, finałowej fazy mistrzostw świata w Meksyku w 1974 roku pokonali 3:2 ZSRR. Na wernisażu obecni byli trzej bohaterowie tamtego turnieju – Ryszard Bosek, Włodzimierz Sadalski i Edward Skorek, a także prezes PZPS, wicemistrz świata z 2006 roku Sebastian Świderski oraz przedstawiciele innych dyscyplin, w tym mistrzowie olimpijscy - pięcioboista Janusz Peciak (Montreal 1976) i sztangista Zygmunt Smalcerz (Monachium 1972) oraz medalista mistrzostw świata i Europy szablista Jacek Bierkowski.
Na wystawie „Pół wieku w blasku medali” przypominamy wszystkie turnieje światowego czempionatu i zmagania olimpijskie, na których Biało-czerwoni sięgali po medale i prezentujemy wywalczone na nich trofea. Można na niej zobaczyć m.in. „złoto” i puchar z mistrzostw świata w Meksyku w 1974 roku, które są własnością Siatkarskiego Muzeum Volley Bajka, a także „srebro” z tegorocznych Igrzysk w Paryżu Bartłomieja Bołądzia.
Serdecznie zapraszamy!
Wystawa dostępna na Ekspozycji Stałej w okresie październik-listopad 2024 r.
Relacja z otwarcia:
Opublikowany przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie