Halina Konopacka to jedna z największych osobowości, wręcz legenda polskiego sportu, która zapisała się w dziejach jako zdobywczyni pierwszego w historii złotego medalu na igrzyskach olimpijskich dla naszego kraju. Wywalczyła go w rzucie dyskiem podczas Igrzysk IX Olimpiady w Amsterdamie w 1928 roku. Jej życie nie ograniczało się jednak tylko do sportu. Była kobietą o szerokich, różnorodnych zainteresowaniach i talentach, aktywną na wielu płaszczyznach, w tym m.in. sztuce. Pisała wiersze, malowała obrazy, rzeźbiła… Prawdziwa kobieta renesansu…
Z okazji przypadającej 26 lutego 2025 roku 125. rocznicy urodzin Haliny Konopackiej w Muzeum Sportu można oglądać wystawę „Pierwsza dama »królowej«” przypominającą sylwetkę tej wybitnej polskiej lekkoatletki. Pokazujemy na niej nie tylko sportowe sukcesy naszej pierwszej mistrzyni olimpijskiej, ale także inne aspekty jej ciekawego życia.
Na wystawie można zobaczyć replikę zaginionego złotego medalu Haliny Konopackiej z Igrzysk IX Olimpiady w Amsterdamie (1928) wykonaną przez Polski Komitet Olimpijski za zgodą MKOl. Oryginał zaginął, gdy lekkoatletka uczestniczyła wraz z mężem Ignacym Matuszewskim w akcji ewakuacji do Francji majątku Banku Polskiego po wybuchu II wojny światowej. Ponadto na wystawie prezentujemy m.in. plakietę pamiątkową dla Haliny Konopackiej za rekord świata w rzucie dyskiem, ustanowiony podczas międzypaństwowych zawodów w pięcioboju kobiecym w Warszawie (1927), rzeźbę przedstawiającą jej wizerunek autorstwa Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej, tomik jej poezji wydany w 1929 roku czy obrazy, które namalowała.
Wystawa „Pierwsza dama »królowej«” została zorganizowana przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie we współpracy z Fundacją LOTTO im. Haliny Konopackiej. Jest dostępna na Ekspozycji Stałej do końca kwietnia 2025 r.