Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Jak zadbać o swoje zdjęcia w domu?
Każdy z nas posiada na pewno w domu jakieś rodzinne fotografie. W dobie cyfrowych aparatów nie zastanawiamy się często jak zadbać o nasze zdjęcia. A warto pomyśleć o tym, żeby ocalić od zniszczenia te obrazy naszej rodzinnej historii.
Jak przechowywać zdjęcia?

Najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie specjalnie przeznaczonych do przechowywania zdjęć bawełnianych bezkwasowych kopert. W Internecie znajdziecie wiele firm zajmujących się branżą wyposażającą archiwa. Ceny takich kopert są różne i zależą od ilości zamawianych kopert i ich wielkości. Dodatkowo warto również pomyśleć o zakupie obwolut poliestrowych, szczególnie kiedy chcemy przechowywać po kilka zdjęć w jednej kopercie. Takie obwoluty dodatkowo chronią zdjęcia i zapobiegają stykaniu się fotografii. Zapakowane koperty należy trzymać w bezkwasowych pudłach, w których również możemy przechowywać albumy fotograficzne. Wielkości pudeł są w różnych standardowych formatach (np. A4), ale często firmy dopasowują się do indywidualnych potrzeb klienta.

Gdzie trzymać zdjęcia?

W naszych domach nie jest łatwo zapewnić fotografiom odpowiednie warunki. Postarajmy się zatem, żeby chociaż w pewnym stopniu zagwarantować im względnie przyjazne otoczenie. Po pierwsze przechowujmy je w miejscu, gdzie nie będą narażone na zawilgocenie. Jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym nie przechowujmy fotografii w  piwnicach i na poddaszach. Po drugie zdjęcia nie lubią światła, wystawione na zbyt dużą ekspozycję światła naturalnego czy sztucznego mogą ulec zniszczeniu. Po trzecie fotografie nie lubią też wysokiej temperatury, zatem należy unikać przechowywania ich w miejscach blisko grzejników, piecyków. Optymalna temperatura to 16-18 st.C., ale w warunkach domowych, trudno byłoby domownikom funkcjonować na co dzień w takiej temperaturze. Po czwarte zdjęcia też nie tolerują bardzo suchego powietrza. Najlepiej, aby w pomieszczeniu gdzie trzymamy fotografie wilgotność powietrza wynosiła 40%-45%. Tę wartość ciężko utrzymać w okresie zimowym, kiedy ogrzewamy nasze mieszkania, ale warto wtedy pomyśleć o zakupie nawilżacza powietrza. Jest to bardzo dobry pomysł nie tylko ze względu na nasze zdjęcia, ale również jeśli chodzi o nasze zdrowie i samopoczucie. Zbyt suche powietrze w okresie zimowym może sprzyjać rozwojowi infekcji gardła i górnych dróg oddechowych jak również drażnić nasze oczy. Większość domowych nawilżaczy jest dostępna w przystępnych cenach i wyposażona jest w elektroniczne mierniki wilgotności powietrza. Nie są to oczywiście urządzenia super dokładne, i wyświetlane pomiary należy traktować orientacyjnie. W okresie letnim sprawa się już trochę komplikuje ponieważ bez klimatyzacji ciężko będzie nam utrzymać w miarę niską temperaturę, jak również wilgotność powietrza w granicach 45%. Pamiętać też trzeba żeby codziennie wietrzyć pomieszczenie, w którym przechowujemy zdjęcia oraz żeby unikać trzymania w nich roślin doniczkowych, ponieważ mogą one być siedliskiem owadów niebezpiecznych dla naszych fotografii.

Prewencja

Szczególną uwagę należy poświęcać regularnym przeglądom naszych zdjęć. Jeżeli zauważmy coś niepokojącego np. żółtobrązowe, szare lub zielonkawe plamy na zdjęciu, blaknięcia kolorów należy skontaktować się z pracownią konserwatorską w celu przeprowadzanie niezbędnych prac konserwatorskich.

Czy warto digitalizować fotografie?

Na pewno warto. Zapewni nam to łatwiejszy i szybszy dostęp do naszych fotografii, a tym samym nie będziemy ich narażać na ciągłe wyjmowanie. Umożliwi też odtworzenie zdjęcia w przypadku jego całkowitego uszkodzenia bądź zagubienia. Skanowanie można przeprowadzić samodzielnie w domu, jeżeli posiadamy odpowiedni do tego skaner. Urządzenia profesjonalne są niestety bardzo drogie, ale można pomyśleć o zakupie skanera dedykowanego do skanowania zdjęć do użytku domowego. Niemniej jest to i tak wydatek kilkuset złotych. Przy wyborze skanera zwróć uwagę na rozdzielczość skanowania (im większa tym lepsza), czas skanowania, dodatkowe nakładki do skanowania np. negatywów oraz oprogramowanie (czy program oferuje opcje usuwania pyłków, korekcję kolorów, wyostrzanie, itp.). Jeżeli nie chcemy inwestować w skaner warto też poszukać firmy, która profesjonalnie świadczy tego typu usługi.

Pamiętaj, aby unikać dotykania zdjęć gołymi dłońmi. Najlepiej założyć ochronne rękawiczki nitrylowe, ewentualnie bawełniane.

Autor: Konrad Moniewski