Pochodnia igrzysk olimpijskich Tokio 2020 nawiązuje bezpośrednio do kultury japońskiej bowiem jej kształt ma przypominać kwiat kwitnącej wiśni - jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli kojarzonych z Japonią. Kwiat Sakury symbolizuje ulotną naturę życia oraz odrodzenie - kwiaty utrzymują się na gałęziach tylko przez krótki czas, później zanikają, aż do następnej wiosny.
Hanami czyli pełnia kwitnienia kwiatów wiśni, jest w Japonii niemal świętem narodowym.
Fot. ny.us.emb-japan.go.jp
Rdzeń pochodni rozgałęzia się na pięć cylindrycznych elementów, które przedstawiać mają płatki kwiatu, jednocześnie nawiązując do 5 kół olimpijskich. Cała konstrukcja mierzy 71 centymetrów, a jej kolor określany jest mianem „wiśniowego złota”. Twórca pochodni Tokujin Yoshioka zaprezentował jej projekt po raz pierwszy dokładnie rok temu, w marcu 2019 roku - z początkiem sezonu kwitnienia japońskich wiśni.
Fot. Tokyo2020.org
Według założeń projektanta, pochodnia ma łączyć w sobie tradycję i nowoczesność. Jej konstrukcja została wykonana z wytłaczanego aluminium, w tej samej technologii, w której powstają japońskie pociągi typu shinkansen. Tworzywo to zostało częściowo pozyskane z metalu, wykorzystanego do budowy tymczasowych mieszkań dla poszkodowanych w wyniku kataklizmu w 2011roku. Zastosowanie takich materiałów ma według projektanta znaczenie symboliczne - wykorzystane wcześniej do budowy schronień kojarzą się z pokojem.
Japończycy przy okazji największej imprezy sportowej na świecie, chcą promować globalną świadomość ekologiczną. Po raz pierwszy w historii igrzysk olimpijskich jako źródło ognia pochodni zostało wykorzystane paliwo wodorowe, które podczas spalania nie emituje szkodliwego dla atmosfery dwutlenku węgla - efektem spalania wodoru jest para wodna.
Autor: Agata Kosyło
Fot. Tokyo2020.org