Nadchodzące letnie igrzyska olimpijskie odbywać się będą w Kraju Kwitnącej Wiśni - śledząc proces przygotowań można zauważyć, że ogromną inspiracją dla organizatorów jest niezwykle bogata historia i kultura tego kraju. W kolejnych odsłonach reportażu postaramy się więc przybliżyć i rozszyfrować niezwykłą symbolikę igrzysk olimpijskich Tokio 2020.
Sztafeta olimpijska z wizjonerskim przesłaniem
12 marca br. na starożytnym stadionie w Olimpii zapłonął ogień olimpijski, który ruszył w drogę do Japonii, gdzie w dniach 24 lipca - 9 sierpnia 2020 r. odbędą się XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie. W rolę arcykapłanki wcieliła się grecka aktorka Xanthi Georgiou, natomiast sztafetę po raz pierwszy w historii rozpoczęła kobieta - Anna Korakaki, mistrzyni olimpijska w strzelectwie z Rio de Janeiro. Grecka część sztafety olimpijskiej trwała siedem dni, przebiegła przez 37 miejscowości, 15 archeologicznych lokalizacji, a 19 marca w Atenach ogień został przekazany organizatorom igrzysk w Tokio.
Fot. tokyo2020.org
Azjatycka część sztafety ma wystartować z Fukushimy, jej motywem przewodnim jest hasło „Nadzieja oświetla naszą drogę” co jest spójne z wizją igrzysk w Japonii jako „recovery games”, czyli symbolizujących ozdrowienie, regenerację kraju.
Zarówno data ceremonii odpalenia ognia olimpijskiego jak i wybór regionu na start sztafety w kraju organizatorów, nie są przypadkowe. 11 marca 2011 roku Japonię nawiedziło najsilniejsze w historii tego kraju trzęsienie ziemi, które wywołało potężne tsunami. Ponad dziesięciometrowe fale uderzyły w niemal całe wschodnie wybrzeże kraju, zalewając porty morskie, strefy przemysłowe, miasta, wioski, farmy i pola uprawne. Kataklizm spowodował również awarię w elektrowni atomowej w Fukushimie, na skutek której doszło do skażenia terenu wokół elektrowni. Ogień olimpijski odpalony dokładnie dzień po dziewiątej rocznicy tych tragicznych wydarzeń oraz inauguracja sztafety w regionie, który najbardziej wtedy ucierpiał, mają pokazać solidarność organizatorów igrzysk z ofiarami, a także symbolizować odnowę Fukushimy.
Fot. tokyo2020.org
Japończycy zaplanowali piątą najdłuższą sztafetę w historii, przebiegać ma ona cały kraj wzdłuż i wszerz, przez wszystkie 47 prefektury i ponad 850 gmin, samych uczestników ma być ponad 10000. Ogień rozpocznie wędrówkę po Japonii 26 marca br. z piłkarskiego stadionu J-Village w Fukushimie, następnie powędruje na zachód, aż do Okinawy - najbardziej wysuniętej części kraju na południowy zachód. W drodze na północ odwiedzi Kioto, aby następnie dotrzeć do najbardziej wysuniętej na północ kraju wyspy Hokkaido. Do stolicy kraju ogień olimpijski ma trafić 10 lipca i przemierzać będzie Tokio przez dwa tygodnie. Zwieńczeniem sztafety będzie odpalenie znicza podczas uroczystej ceremonii otwarcia Igrzysk w Tokio 24 lipca 2020r.
Autor: Agata Kosyło
Zdjęcie główne - tokyo2020.org