Komunikat

W dniach 23-26 grudnia Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.

Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Przenoszenie rannego turysty przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR)

Przenoszenie rannego turysty przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR). Od lewej Mariusz Zaruski, Jędrzej Marusarz, ceper, Jakub Wawrytko, Stasiek Gąsienica Byrcyn, ok. 1911 r. Na zdjęciu widać w noszach poszkodowanego turystę, który nogę ma usztywnioną deską.

Historia ratownictwa górskiego związana jest z rozwojem turystyki w Tatrach w XIX wieku. Prace nad sformalizowaniem działalności ratowników górskich rozpoczęły się w 1908 r., a rok później w 1909 roku powstał TOPR z siedzibą we Lwowie. Pierwszym prezesem został Kazimierz Dłuski (1855-1930) – lekarz, społecznik i działacz polityczny związany ze środowiskiem PPS-u. Pierwszym naczelnikiem TOPR został widoczny na zdjęciu Mariusz Zaruski (1867-1941), jeden z głównych twórców polskiego żeglarstwa morskiego, wybitny taternik, ratownik górski, badacz jaskiń tatrzańskich, instruktor narciarstwa i ZHP, fotografik, malarz, poeta, generał brygady Wojska Polskiego. W czasie II wojny światowej aresztowany przez NKWD zmarł w szpitalu więziennym w Chersoniu.

 Ratownikami TOPR-u najczęściej byli górale, doświadczeni przewodnicy tatrzańscy. Jednym z najpopularniejszych przewodników i najbardziej czynnych ratowników był widoczny na zdjęciu Jędrzej Marusarz Jarząbek (1877-1961).

Podczas II wojny światowej wielu ratowników  pomagało w przerzutach ludzi przez granicę. Oficjalną działalność prowadził TOPR pod narzuconą przez Niemców nazwą „Tatra-Bergwacht”. Po wojnie struktury TOPR zostały włączone do PTTK, a w 1952 powstało Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR), które stopniowo tworzyło grupy terenowe: Beskidzką, Krynicką, Karkonoską, Podhalańską, Bieszczadzką, Wałbrzysko-Kłodzką.

W 1991 ratownicy z Grupy Tatrzańskiej GOPR podjęli decyzję o powołaniu własnego stowarzyszenia i powrocie do historycznej nazwy TOPR.