Biały tygrys Soohorang jest maskotką XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich, natomiast czarny niedźwiedź został maskotką XII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich.
Wizerunek tygrysa jest bardzo silnie związany z kulturą koreańską, uważa się nawet, że kształt półwyspu przypomina sylwetkę tygrysa. W Korei biały tygrys jest uważany za świętego opiekuna wszystkich zwierząt. Kiedyś zwierzę to występowało licznie w całym obszarze półwyspu, obecnie można go spotkać jedynie w wybranych rejonach Korei Północnej.
Postać niedźwiedzia himalajskiego została zaczerpnięta z koreańskiej mitologii, kultury oraz folkloru. Niedźwiedź symbolizuje silną wolę i odwagę, najważniejsze są dla niego równość i harmonia. Jego zdecydowana postawa miała zachęcać paraolimpijczyków do przekraczania własnych granic. Niestety w Korei Południowej pozostało niewiele miejsc, gdzie można spotkać niedźwiedzia himalajskiego w środowisku naturalnym.
Imię Soohorang stanowi zlepek słów i sylab. Po koreańsku sooho oznacza ochronę, ma być zatem tygrysem, sprawującym ochronę nad przebiegiem igrzysk olimpijskich. Natomiast rang jest częścią słowa ho-rang-i, które po koreańsku oznacza tygrysa. Dodatkowo rang odnosi się do słynnej, koreańskiej pieśni ludowej Arirang, która śpiewana jest w zastępstwie hymnu narodowego, na międzynarodowych imprezach sportowych.
Podobnym połączeniem słów stanowi imię Bandabi. Słowo bandal oznacza półksiężyc, kształt ten można zauważyć też na piersi maskotki. Bandabi ubrany jest w charakterystyczną czapkę w trzy kolorowe paski, zakończoną białym pomponem.
XIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbywały się w południowokoreańskim Pjongczangu w dniach 9 - 25 lutego 2018 r., natomiast XII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w dniach 9 - 18 marca 2018 r.
Autor: Agata Kosyło